שישה גוונים של בכי:

לריסה גינת מומחית להורות ומייסדת SMALL TALK


בכי הוא כלי לתקשורת, בכי הוא כלי להגיד "אני צריך". למשל:

אני צריך לאכול, אני צריך לישון, אני צריך להתפנות, אני צריך עזרה כי כואב לי.

וכשלוקחים את הבכי עוד קצת קדימה אז זה אומר:

אני צריך שיראו אותי, אני צריך להרגיש שייך, אני צריך עצמאות, אני צריך נוכחות, בכי הוא כלי – לצורך שיקבל מענה לכל אורך החיים.

הגוף שלנו בנוי ממערכות ומאיברים כשבכל רגע נתון יש מעבר של מסרים עצביים והורמונלים ממערכת העצבים ההיקפית למח. כל הצרכים שלנו, גם הפיסיים וגם הרגשיים, נבנים באופן הדרגתי. כך שהגוף מרגיש רעב או עייפות או צורך אחר כמה דקות ואפילו עד שעה לפני שהתינוק או הילד בוכה.

כשהתינוק שלך בוכה משמעות הדבר שהצורך חייב לקבל מענה עכשיו sos מצב חירום. ובמצב הזה, יש שחרור של הורמון שנקרא אדרנלין ולאורך הרבה זמן, הורמון נוסף שנקרא קורטיזול.

כך למשל אם אנחנו או התינוק שלנו "אוגרים עצב", יופרש אדרנלין לאורך הרבה זמן שיוביל להפרשה של קורטיזול שברמות גבוהות מחליש מערכת חיסונית, מעכב במערכת העיכול, בצמיחה ובגדילה.

ולכן מאוד חשוב לתת מענה הרבה לפני המצב הזה, גם לצרכים פיזיים וגם לצרכים רגשיים.

הבכי ומה שקודם לו (קיטורים, חוסר סבלנות, ניג'סיות) מעידים על סימנים מאוחרים של הצורך וזה אומר שכ40 דקות בממוצע לפני זה, היו הסימנים המוקדמים.

לכל תינוק יש את הבכי ואת הסימנים המוקדמים המיוחדים שלו, ואת הסימנים והבכי המדויקים של התינוק שלך, תוכלי ללמוד באמצעות תצפית מדעית איכותית, התבוננות מתוך הקשבה ולא מתוך ציפייה או פרשנות.

כשהמטרה בתצפית היא לגלות את הסימנים המוקדמים (וגם הבכי) כדי לא להגיע לשלב ה SOS של התינוק או הילד ולתת מענה מדויק בשביל ליצור:

 • תהליך נכון של מודעות גופנית
 • הקניית הרגלים
 • כישורי שפה
 • מענה פיזיולוגי איכותי יותר עבור הגוף: שינה איכותית, עיכול איכותי
 • בטחון עצמי גבוה
 • הערכה עצמית גבוהה

גם כשמגיעים לבכי אז מאוד חשוב לתת מענה אמפאטי, מכיל ועד כמה שניתן שליו, כדי להוריד את רמות האדרנלין ולבדוק מה התינוק זקוק לו באותו הרגע.

 1. בכי בטונים מאוד גבוהים- יעיד על כאב. כאב בבטן – קשיי עיכול או מזון פחות מתאים, ריפלוקס – כאב כתוצאה מצרבת; כאב ברגל, כאב ביד, עקיצה, חוט שנתקע
 2. בכי גבוה, דק וחולף – פיפי!!! כמו זעקה קלה כזו, פתחו את החיתול וראו את הפלא 🙂 מאוד מומלץ גם להוסיף איזו מילה כדי לחזק את הקשר והתקשורת ביניכם!
 3. בכי בקולות גבוהים אך מתארכים – עייפות. דמיינו פיהוק מתוך בכי. ככה. בדיוק.
  שימו לב -הרדמה בסימנים האלה, תגרור שינה עם נוכחות של אדרנלין, אלו סימנים מאוחרים! מומלץ ממש להרדים הרבה הרבה לפני!
 4. בכי בקולות נמוכים עם הוצאת לשון ישרה – גרעפס תקוע או פליטה. דמיינו שמשהו נתקע לכם בגרון, נכון שתעשו קחחח, קחחח, קחחח כדי להוציא? ככה גם התינוק!

5.בכי שמתחיל בקולות התנשפות, לעיתים נשמע יניקה או מציצה ועובר לטונים מאוד גבוהים אם לא מקבל מענה – רעב! מתפרש במח של התינוק ככאב, והכאב הזה מורגש באזור של הבטן ולכן תינוק רעב הינו תינוק שכואבת לו הבטן. ונכון, אם עולה לכם המחשבה שגם בגזים יש כאבי בטן וגם ברעב – זה נכון! יש בלבול מאוד גדול בין סימנים לגזים לבין סימני רעב. בהרבה מהמקרים מפרשים את הכאב כגזים כשמה שהתינוק בפועל צריך – זה אוכל.

6.בכי גרוני כמו מאמץ – קקי! ולפעמים זה מלווה בכאב או באי נוחות במיוחד כשהתינוק עושה את זה בשכיבה כי זה מנוגד לכח הגרביטציה ולכן לוקח לקקי לעיתים המון זמן לצאת. החזקה נכונה במנח כריעה, יאפשר פתיחה פיזיולוגית של רצפת האגן של התינוק והתרוקנות אפקטיבית.