משפחה מורחבת

הכותבת:  לאה שטרן –מרצה ובעלת קליניקה להדרכת הורים, מוסמכת מכון אדלר של מי הילד הזה? לקראת לידת הילד הראשון (או הילדה כמובן) מתרגשת המשפחה כולה. אתם עומדים להיות הורים לראשונה בחייכם, אבל הוריכם עומדים להיות סבים, אחיכם עומדים להיות דודים. ולכן, אפשר בהחלט להבין את ההתרגשות שלפני הלידה ובוודאי את זו שלאחריה. כולם רוצים לבוא אליכם […]

הכותבת:  לאה שטרן –מרצה ובעלת קליניקה להדרכת הורים, מוסמכת מכון אדלר

של מי הילד הזה?

לקראת לידת הילד הראשון (או הילדה כמובן) מתרגשת המשפחה כולה. אתם עומדים להיות הורים לראשונה בחייכם, אבל הוריכם עומדים להיות סבים, אחיכם עומדים להיות דודים. ולכן, אפשר בהחלט להבין את ההתרגשות שלפני הלידה ובוודאי את זו שלאחריה.

כולם רוצים לבוא אליכם כדי לראות את התוספת החדשה של המשפחה, להחזיק בו, לצלם אותו ולשהות עימו. זה מובן לגמרי. עם זאת, מצב זה עלול להתנגש עם הצרכים שלכם ההורים. לא תמיד המינון, מועד הביקורים ותוכן הבילוי עם הנכד מקובלים עליכם או נוחים לכם.

המצב נכון גם לאחר לידת הילד הראשון וגם כמובן לכל תקופת גידול הילדים, שהם הנכדים עבור שאר בני המשפחה.

הנה מספר כללים שיכולים לסייע לכלל בני המשפחה. חשוב לזכור, כי אלה האנשים שאוהבים אותנו ביותר וגם האהובים עלינו ביותר, ולכן נקודת המוצא לכללים אלה היא לקיים יחסים טובים ומכבדים בין כולנו!

  • תיאום ציפיות – לא פעם אנו סבורים שהצד השני אמורים להבין את מה שאנו מתכוונים גם אם לא אמרנו זאת במפורש. אין הדבר כך. לכן, יש לקיים שיחה משותפת גלויה ופתוחה בה ההורים יציגו את הצרכים והסבים את היכולות. למשל: נשמח אם תוכלו אחת לשבוע להוציא את  הילד לגן. נשמח אם לא תבואו לבקר אותנו אחרי 19:00 כי חשוב לנו לשמור על שגרת ההשכבה בערב וכו’. ובאותה מידה הסבים יציגו את היכולות שלהם. למשל הם יאמרו  באילו ימים לא נוח להם לבוא לסייע. באילו תקופות הם בחופש וכו’. בהחלט ייתכן כי לא כל הצרכים שלנו ייענו. אך עלינו לזכור כי האחריות ההורית היא שלנו בלבד. ולכן נודה על כל עזרה שנקבל ונעריך אותה.
  • לא להשוות בין הצדדים – הורים רבים נוטים להשוות בין מידת העזרה שהם מקבלים מהצדדים השונים של משפחת המוצא שלהם. אין שום ערך להשוואה זו. היא רק מעיבה על הזוגיות ומכניסה טינה וקטנוניות לתוכה. נקודת המוצא היא שכל אחד מבני המשפחה תורם כפי יכולתו ורצונו ואנו מכבדים זאת. אין לכך שום השפעה על הקשר ההורי הזוגי ובוודאי שלא נבוא עם השוואה זו לסבים.
  • לא מובן מאליו – האחריות לגידול הילדים היא שלנו, ושלנו בלבד. לכן, נודה על כל עזרה שנקבל, גדולה כקטנה, ולא ניקח אותה כמובן מאליו. אגב, יש כאן גם דוגמא חשובה לילדים שלנו. של אמירת תודה על קבלת עזרה.
  • להגמיש גבולות – כהורים, יש לנו עמדה ברורה לגבי חינוך הילדים שלנו. עם זאת, הרבה פעמים בבית של הסבים הגבולות מתגמשים. בדרך כלל נראה זאת בכמות הממתקים שהילד אוכל או בשעות המסך בהם צופה הילד שלנו. נוכל לדבר עם הסבים על כך, אך חשוב לקחת זאת בפרופורציות. עלינו לזכור כי הקשר הנוצר בין הילד שלנו לבין הסבים, משמעותי יותר מעוד ממתק או עוד שעת מסך. חישבו עליכם וכל הקשר שהיה לכם עם סבא או סבתא שלכם. זהו קשר שלטווח ארוך הוא משמעותי ומעצב לחיים, ואל לנו, כהורים, להרוס אותו, בגלל זוטות.

 

ילד, הזוכה לגדול לצד הוריו, גם לצד משפחה מורחבת, הוא ילד הזוכה לגדול עם עוד דמויות המעניקות לו אהבה ללא תנאי. בגרות הורית, תקשורת פתוחה ואורך רוח, יסייעו לנו להתגמש בסיטואציות משפחתיות טעונות ולראות את התמונה כולה ואת טובת הילד המרוויח מבית הגידול החם והמחבק עם שלל דמויות הרוצות רק בטובתו.

תכנים נוספים שעושיים לעניין אותך

משחקים על בטוח עם גלי ובובי – כתבו עלינו

משחקים על בטוח עם גלי ובובי – כתבו עלינו

לראשונה בישראל: תוכנית ילדים חדשה תלמד פעוטות התנהגות בטוחה באמצעות משחק הסדרה “משחקים על בטוח עם גלי ובובי” בערוץ לולי, מבית קבוצת המדיה הופ! פותחה על ידי אנשי התוכן של הקבוצה בשיתוף ארגון בטרם לבטיחות ילדים והיא נועדה ולהעלות את המודעות בקרב פעוטות והוריהם ולמנוע תאונות בית כמו כוויות, נפילות, חנק ועוד איך אפשר ללמד […]

לולי פרקים ברצף – חופשת לידה עם לולי

לולי פרקים ברצף – חופשת לידה עם לולי

יוצאים לחופשת לידה עם לולי עם שירים ותכניות: אצבעות לי, לכובע שלי, כשאגדל כמו אבא, הזרועות של אמא, אמא הכי נהדרת, חתלתול, הילדה הכי יפה בגן, איפה האגודל, עכביש קטן.

טבלת מעקב אחר מצבי רוח לפעוטות

טבלת מעקב אחר מצבי רוח לפעוטות

הורים רבים מנסים לחשוב על דרכים יצירתיות לנהל מעקב אחרי התנהגות הילד ומצב רוחו, בעיקר בשלבי החיים הראשונים בהם הוא לרוב עדיין לא יודע להביע את עצמו במידה רבה. דרך טובה לעשות זאת היא בעזרת Mood Tracker – על פי סקאלה של צבעים, מול התאריך הרלוונטי (לדוגמא): אדום – עצבני, צהוב – שמח, ירוק – אנרגטי, כחול – עצוב. הדפיסו את טבלת מעקב מצבי הרוח של לולי, וצבעו בהתאם ליום ולמצב הרוח של ילדכם.
מתכון סודי להכנת עוגת לולי

מתכון סודי להכנת עוגת לולי

  מתכון העוגה הסודי של לולי – נחשף. הפכו את יום ההולדת הבא של הילד לבלתי נשכח וצפו בסרטון הבא. אנא שתפו רק עם הורים שיודעים לשמור סוד! מצרכים: 6 ביצים שקית סוכר וניל 2 וחצי כוסות סוכר 3 כוסות קמח תופח/ רגיל+2 שקיות אפייה 4 כפות קקאו כוס ושליש שמן כוס ושליש מים אופן […]

קורס גמילה מחיתולים

קורס גמילה מחיתולים

הקורס עוסק במקרים הקיצוניים יותר בתחום הגמילה מחיתולים: על הגמילה המתארכת בשעות היום, בזמן שהילד ער, ועל ילדים המפתחים חרדה מהאסלה – תופעה שיש לה שם מקצועי, אפיונים וגם דרכי טיפול. ד”ר ברוך קושניר, פסיכולוג קליני ומומחה לטיפול באי שליטה בסוגרים מדבר על כך עם המנחה גליה אלוני דגן.